Právě si prohlížíte Jak pěstovat bazalku ze semen: Úplný průvodce pro milovníky bylinek

Jak pěstovat bazalku ze semen: Úplný průvodce pro milovníky bylinek

Naučte se, jak pěstovat bazalku v domácích podmínkách. Bazalka je jednou z nejoblíbenějších bylinek v kuchyních po celém světě, známá svou bohatou vůní a schopností okamžitě obohatit řadu pokrmů. Od pesto po saláty, bazalka je nezbytnou součástí pro každého gurmána. Pěstování bazalky ze semen doma je jednoduché a přináší radost z možnosti mít neustálý přísun čerstvé bazalky přímo z vaší zahrady nebo okenního parapetu. Tento článek vám poskytne veškeré informace, které potřebujete pro úspěšné pěstování bazalky ze semen.

Jak pěstovat bazalku

Výběr semen bazalky – Jak pěstovat bazalku

Na trhu existuje mnoho odrůd bazalky, od klasické genovské po exotické druhy jako je thajská bazalka nebo bazalka s citronovou příchutí. Vyberte semena bazalky, která odpovídají vašim kulinářským preferencím a podmínkám vašeho pěstování.

Příprava na výsadbu – Jak pěstovat bazalku

Bazalka preferuje teplé podmínky a hodně slunce. Pro předpěstování semen bazalky uvnitř začněte 6-8 týdnů před posledním očekávaným jarním mrazem. Použijte kvalitní zahradnický substrát a zajistěte dostatečné osvětlení.

Jak na to:

  1. Semena bazalky: Semena vysévejte do mělkých řad nebo rozptylujte na povrch půdy v květináči.
  2. Půda: Použijte dobře odvodněnou a živinami bohatou půdu.
  3. Teplota: Udržujte teplotu půdy mezi 20-25°C pro optimální klíčení.
  4. Světlo: Po vyklíčení zajistěte sazenicím dostatek světla, ideálně 6-8 hodin denně.
Jak pěstovat bazalku

Péče o bazalku – Jak pěstovat bazalku

  • Zalévání: Udržujte půdu konzistentně vlhkou, ale vyhněte se přemokření.
  • Hnojení: Aplikujte vyvážené kapalné hnojivo jednou za 2-4 týdny během růstu.
  • Prořezávání: Pravidelným prořezáváním podporujete bujnější růst a zabraňujete kvetení, což prodlouží vegetační období bazalky.

Přesazení

Jakmile je nebezpečí mrazů zažehnáno a sazenice bazalky jsou dostatečně silné, mohou být přesazeny ven nebo do větších květináčů. Bazalka vyžaduje plné slunce a teplé podmínky.

Sklizeň

Bazalku sklízejte průběžně tím, že odstraňujete vrcholky větví. Tím podpoříte další růst a zamezíte kvetení, což může ovlivnit chuť. Čerstvé listy jsou nejchutnější, ale bazalku můžete také sušit nebo zamrazit pro pozdější použití.

Jak pěstovat bazalku

Pěstování bazalky ze semen je odměňující proces, který vám umožní užívat si čerstvou bazalku po celý rok. S trochou péče a pozornosti můžete snadno vypěstovat bohatou úrodu této oblíbené bylinky. Začněte s tímto průvodcem a připravte se na to, že vaše jídla budou obohacena o neodolatelnou chuť a vůni čerstvé bazalky.

Pomohl vám tento článek, už víte, jak pěstovat bazalku? Pokud ano, budeme rádi, když budete článek sdílet, nebo si přečtete některý z dalších článků. Můžete také navštívit náš další web se zajímavými články Bigg.cz.